Povinné zmluvne poistenie — akákoľvek forma poistenia, ktorú vyžaduje zákon. Vo väčšine štátov je napríklad poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla povinné pre všetkých majiteľov automobilov. Všetky motorové vozidlá používané na ceste musia byť poistené podľa zákona.
Povinné poistenie je poistenie, ktoré musí uzatvorené so spoločnosťou oprávnenou uzatvárať PZP. Či sa vám to páči alebo nie, poistenie auta je nevyhnutný náklad. V závislosti od úrovne krytia vám môže pomôcť s nárokmi na náhradu škody voči iným ľuďom, pri škodovej udalosti.
Poistenie je regulované , takže každý štát rozhoduje o tom, aké druhy poistenia budú povinné a aké krytie si musia poistenci kúpiť. Poistenci si môžu kúpiť vyššie limity krytia, ak si myslia, že povinné minimá sú nedostatočné. Toto sa nazýva havarijné poistenie, nie je to však už povinné poistenie.
Nárok po škodovej udalosti si nemôžete uplatniť, ak ste za nehodu zavinili vy. Väčšina nehôd však zahŕňa určité zdieľanie viny medzi vodičmi. Ak si nie ste istí, môžete podať žalobu u poisťovateľa druhého vodiča, o ktorom si myslíte, že spôsobil nehodu.
Uzatvorte si cenovo najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie. Ak by ste ho nemali uzatvorené, všetky spôsobené škody pri škodovej udalosti by boli vymáhané priamo od vás.

social position

Zdieľaj tento článok

Prihláste sa na náš newsletter a získavajte novinky a výhodné ponuky do svojej e-mailovej schránky.